icoFb.svgicoIns.svgicoLn.pngicoYou.svgicoEm.svg
Tento web používá cookies - více informací. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím.

FOTBAL SE
SPOLEČENSKÝM
DOPADEM

Fotbal je celosvětový fenomén s obrovským dopadem na celou společnost. Ve Fotbalu pro rozvoj věříme v pozitivní vliv fotbalu zejména u dětí a mládeže. Proto využíváme metodiky fotbalu3 a předáváme odpovědnost zpět do rukou samotných hráčů naší Ligy férového fotbalu. Učíme je vzájemnému respektu, toleranci i komunikaci a chceme, aby si nejen tyto dovednosti přenášeli do běžného života.

LIGA FÉROVÉHO FOTBALU


Pro děti a mládež organizujeme celostátní fotbalovou ligu, ve které si díky metodice Fotbal3, která je postavená na principech fair play, inkluze a vzájemném respektu, děti rozvíjí sociální a osobnostní dovednosti, které mohou uplatnit i v běžném životě.

Fotbalový zápas LFF o takzvaných 3 poločasech zahrnuje:

  1. předzápasovou diskuzi týmů a stanovení pravidel hry
  2. samotný fotbalový zápas a
  3. závěrečnou diskuzi, ve které týmy společně reflektují hru a nastavená pravidla a udělují si navzájem body za vstřelené branky a počiny fair play.

Klasický fotbalový rozhodčí je nahrazen tzv. mediátorem, který nezasahuje do pravidel zápasů, ale pouze pomáhá týmům dojít ke společné dohodě. Díky absenci rozhodčích se hráči učí komunikaci a odpovědnosti za nastavení vlastních pravidel.

V rámci LFF spolupracujeme s více než 40 kluby z neziskových organizací z celé republiky, které využívají fotbalu3 při práci s mládeží.

Fotbal3

Příručka

Prohlédněte si příručku"Fotbal jako nástroj pro neformální vzdělávání" a zjistěte, jak funguje naše metodika Fotbalu 3 nebo se inspirujte příklady integračních fotbalových drillů.

Zápas

Organizujete zápas v duchu fair play? Použijte a vytiskněte si náš zápasový formulář pro hru.

Hrací den

Organizujete turnaj? Vygenerujte si rozpis zápasů a zapisujte jednotlivé výsledky, které se automaticky započítají do výsledné tabulky.

Liga

Sledujte průběh a výsledky jednotlivých lig v regionech. Prohlédněte si profily týmů.

Trénink

Zorganizujte trénink nebo vybranou aktivitu podle konceptu fotbalu3. Vyfiltrujte si fotbalové dovednosti,které chcete trénovat a společenské téma, které chcete rozvíjet.

Aktuálně působíme v 7 regionech ČR
CR
Ústecko
Karlovarsko
Plzeňsko
Praha
Olomoucko
Liberecko
Brno

VZDĚLÁVÁNÍ


Věříme v kontinuální vzdělávání po celé období lidského života, především s důrazem na děti a mládež. Fotbal obecně, a zejména naše metodika fotbalu3, mají velkou schopnost lidi spojovat a přitáhnout je ke společnému cíli. Zároveň je pomocí fotbalu možné naučit se řadu nových dovedností nebo si ty stávající vylepšit. Proto pořádáme řadu jednotlivých seminářů a workshopů, do kterých se může zapojit i široká veřejnost, včetně dospělých, kdy na konkrétních příkladech na hřišti ukazujeme, že fotbal má moc být prospěšný i v životě jako takovém.

KULTURA


Fotbal je univerzální celosvětový jazyk stejně jako film. Dříve jen okrajový žánr, fotbalový film a fotbalový dokument, se v posledních letech stal žánrem, který s až ohromující přesností dokáže popsat nejen krásnou hru a její vliv na celou společnost, ale i jednotlivé společenské fenomény, které s fotbalem přímo či nepřímo souvisí. Fotbal umí být hlavním tahákem, ale i jen okrajovým žánrem v pozadí. Náš festival se snaží ukázat fotbal v celé jeho šíři i kráse, ale dívá se i na fotbal a méně příjemná společenská témata. Pořádáme také související diskuse, debaty a výstavy a zveme si hosty, kteří mají co říct. Fotbal je film.

ROZVOJ & PARTNERSTVÍ


Aby naše činnost poskytovala prostor pro zábavu, ale také neformální učení, neustále pracujeme na zlepšování stávajících aktivit. Ve spolupráci s českými i zahraničními partnery vymýšlíme nové metodiky, které ve své práci využíváme. Proto průběžně používáme řadu nástrojů, jež nám poskytují zpětnou vazbu o efektivitě naší činnosti. Takto můžeme sledovat a hodnotit, jaký dopad mají naše aktivity na účastníky i jaký mají dosah u široké veřejnosti. Jsme otevření možnosti zapojit se do jakéhokoliv výzkumu, jenž by pomohl zefektivnit naši činnost.Liga férového fotbalu v číslech

345

počet hráčů

68

počet hráček

357

F3 zápasů za rok

33

počet mediátorů

42

klubů neziskovek

33

počet týmů

* jedná se o hodnoty naměřené během jedné sezóny

SPOLUPRÁCE – RESPEKT – FAIR-PLAY – LEADERSHIP – SOLIDARITA – TÝMOVOST

nejčastěji citované hodnoty hráčů ligy

Jak hodnotí účast v lize samotní hráči?ALENA / 11 / PŘEROV

"Mně se na férovém fotbalu líbí to, že tam jsme všichni na stejné vlně. Taky každý může říct svůj názor, nikdo se nad nikoho nepovyšuje, nikdo se před nikým neponižuje."

VAŠEK / 17 / PRAHA

"Dřív jsem se strašně vztekal, snadno jsem se naštval, na každého jsem řval. Teď to vnímám jako chybu. Zmírnil jsem se, komunikuju a ostatní povzbuzuju."

TEREZA / 18 / OSTRAVA

"Rozhodně jsem se naučila víc spolupracovat v týmu, což se hodně hodí i v běžném životě. A také si myslím, že je potřeba často chválit i ostatní, třeba jen za malé věci, a zároveň se nenechat zbytečně vytočit."

Sledujte Ligu férového fotbalu na sociálních sítích!


FacebookInstagram

PublikaceMoving On: PŘÍSTUP KE SPORTU PRO ROMY, SINTI & KOČOVNÍKY V EVROPĚ (2023)

Living Lab Toolkit (2023)

Fotbal jako nástroj pro neformální vzdělávání (2016)

Football3 trainer manual (2018)

Scoring for the future - Rozvíjení životních dovedností pro zaměstnatelnost skrze fotbal (2020)

Dunaj - Vzdělávací síť – Street fotbal a vedení mládeže 2019/20 (2020)

Visegrad+ Football for good - 2020-2021 (2022)

Manuál osvědčených postupů YARSPE (2023)

Organizátor

INEX

Ansley Hofmann


manažer projektu
poslat email

Veronika Dobrovská


PR & komunikace
poslat email