icoFb.svgicoIns.svgicoLn.pngicoYou.svgicoEm.svg
Tento web používá cookies - více informací. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím.

Co se u nás v poslední době událo?

ČvT Přerov: Jasná pravidla, lepší život i hra!

Kdo jsme?


Jsme organizace Člověk v tísni, o.p.s., jež funguje v České republice od roku 1992 a poskytuje služby lidem v tíživé sociální situaci bezmála 30 let. Jednou z oblastí, kterým se Člověk v tisni věnuje, jsou programy sociální integrace. Zde je možné využívat metody sociální práce a jednou z nich je komunitní práce.


Co děláme?


Zaměřujeme se na potřeby jednotlivých komunit, často v sociálně vyloučených lokalitách. Unikátním prvkem je, že v Přerově neprovozujeme nízkoprahové kluby, ale s hráči se setkáváme v jejich přirozeném prostředí nebo přímo na hřišti. Máme pravidelné tréninky a pravidelně také hrajeme Ligu férového fotbalu. Nezapomínáme ani na doučování a spolupráci s rodiči. Princip fotbalu3, podle kterého se Liga hraje, využíváme i při jiných činnostech, je skvěle funkční i u vaření! Máme také fotbalová filmová odpoledne, diskutujeme o různých tematech. Hráči se také věnují svým týmům, např. navrhují a vyrábí vlajky v klubových barváchSpolupráce s Fotbalem pro rozvoj?


Tým Rychlých střel vznikl v srpnu 2018, kdy se zúčastnil turnaje v Brodku u Přerova, to bylo první seznámení s tzv. fotbalem 3. Na jaře 2019 pak díky iniciativě bývalých ambasadorů Fotbalu pro rozvoj vznikla Liga férového fotbalu na Hané.


V čem vidíme největší přínos Ligy?


Děti se učí dovednostem, které jim pomohou řešit běžné situace v životě. Jsou jimi například spolupráce a komunikace, řešení problémů asertivní cestou, podpora vůdčích schopností. Současně s tím se učí férovému jednání a respektu vůči sobě i ostatním. Důležitá je i role kapitána, hráč si ho volí sami až po týmové diskusi, kdy kandidáti musí např. odpovídat na otázky týkající se jejich budoucího kapitánství. Pravidelná účast v Lize také dodává hráčům pocit, že jejich trénování má smysl.Co se ještě podařilo?


Jednotlivé turnaje Ligy férového fotbalu jednoznačně zvýšily zájem o fotbal v tomto pojetí, z toho máme samozřejmě radost. Tým Rychlých střel se zúčastnil všech pořádaných ligových turnajů a v zimě 2019 se jim v Přerově dokonce podařilo vyhrát putovní pohár, který následně i obhájily.


A jaký mají vztah k Lize vaši pracovníci?


Ten vztah se vyvíjí. Ti, kteří znali Fotbal pro rozvoj a měli s ním už přímou zkušenost, tak koncept fotbalu3 přenášeli do své práce snadno. Ti, kteří nemají ke sportu obecně vztah, tak přejímají myšlenky o něco pomaleji, nicméně to se postupně měnilo a mění. Fotbal v tomto podání je hlavně o setkávání, učení se novým věcem, komunikaci, a to všechno pomáhá i při sociální práci.


Co tě napadne, když se řekne Liga férového fotbalu?


Ivan (Rychlé střely): “Tenhle fotbal se mi líbí, protože si můžeme sami nastavit pravidla. Kdyby jsme jen hráli, asi by byli mezi námi problémy..navíc by si ani ti menší nezahráli.”


Dan (Rychlé střely): „Líbí se mi nastavování pravidel, hra pak není zbytečně agresivní.“Organizátor

INEX

Ansley Hofmann


manažer projektu
poslat email

Veronika Dobrovská


PR & komunikace
poslat email