SVČ Ostrava-Zábřeh: Fotbal je pro všechny
Kdo jsme?
Středisko volného času Ostrava-Zábřeh je příspěvková organizace města Ostravy, která se věnuje volnému času dětí, mládeže i dospělých v městské části Ostrava-Jih.
Co děláme?
Nabídka je opravdu široká, pořádáme vzdělávání v kroužcích, klubech, příležitostné akce a samozřejmě jsme v provozu i o prázdninách. Kroužky jsou určeny pro všechny, rodiče s dětmi, samotné děti, mládež, dospělé i seniory.
Spolupráce s Fotbalem pro rozvoj?
Ligu férového fotbalu hrajme pravidelně od jara 2018 s dětmi z našeho otevřeného klubu Bavidlo. Postupně se přidaly další organizace z Ostravy a okolí, např. Charita Ostrava (nízkoprah Magone), Centrum pro rodinu a sociální péči nebo Buntaranta. S Fotbalem pro rozvoj jinak spolupracujeme od roku 2011. Našich společných akcích se vždy účastní ostravská veřejnost nejen ze sportovního, ale i kulturního života, např. FC Baník Ostrava, herci Komorní scény Aréna či Divadla loutek a další
V čem vidíme největší přínos Ligy?
Je to jednoduché, fotbal má obrovskou sílu a setkávání lidí z různých prostředí a organizací je jednou z jeho velkých výhod. Navíc fotbal, který hrajeme my, společně s Fotbalem pro rozvoj, ještě tyto pozitivní faktory posiluje a je to vlastně jeho hlavní úkol.
Co se vám v rámci Ligy ještě podařilo?
Mám obrovskou radost, že se do Ligy podařilo zapojit i handicapované. Fotbal je prostě přístupný všem, jde hrát i na vozíku, což by si hodně z nás dřív ani nepředstavilo.
A jaký mají vztah k Lize vaši pracovníci?
Mají rádi už jen tu myšlenku. Fotbal se někdy může tvářit jako hra jen pro vyvolené, pro nadšené sportovce, ale opak je pravdou. U nás ho hrají i kolegové a kolegyně, kteří nejsou vůbec žádní sportovci a užívají si ty další rozměry fotbalu. A občas dají i gól! )
Co tě napadne, když se řekne Liga férového fotbalu?
Lea (Dream Team): „Vždy si vybereme a odsouhlasíme konkrétní pravidla. Například, že když dá gól dítě na vozíku, tak platí dvojnásob. Myslím, že tu nejsou žádné konkrétní limity pro lidi, kteří chtějí hráč fotbal, pouze v jejich hlavě. Ale pokud chtějí hrát, tak jim nic nebrání.“
Jakub (Dream Team): "Férový fotbal je z mého pohledu hodně o respektu a porozumění. Sám jsem se o tom mohl několikrát přesvědčit. Mezi svými kamarády a přáteli jsem známý díky své schopnosti zranit se při jakékoli činnosti, ať už je to fotbal, nebo trénink požárního sportu. Při jednom z tréninků se mi povedlo spadnout z bariéry měřící něco málo přes dva metry. O dva dny později jsem šel odchytat závěrečný turnaj naší ostravské ligy. Soupeřům jsem o svém handicapu řekl v předzápasové diskuzi, všichni vypadali, že rozumí a na hřišti to bylo vidět. Ncpali se do osobních soubojů se mnou, nechávali mě v klidu rozehrát a několikrát za zápas se mě zeptali, zda je vše v pořádku. Myslím si že tato příhoda vystihuje dostatečně prostředí férového fotbalu."