icoFb.svgicoIns.svgicoLn.pngicoYou.svgicoEm.svg
Tento web používá cookies - více informací. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím.

Co se u nás v poslední době událo?

Míša Nesvedová: Ráda bych u fotbalu zůstala

Michaela Nesvedová hraje fotbal za klub FC Viktoria Plzeň. Mladá fotbalistka zároveň studuje v Plzni na Západočeské univerzitě, kde se také poprvé dostala do kontaktu s projektem Fotbal pro rozvoj.


„V rámci svých studií jsem dostala nabídku na semestrální stáž právě ve Fotbalu pro rozvoj, a protože mám fotbal ráda od malička, dlouho jsem neváhala,“ říká sympatická mladá dáma.


„Během stáže jsem připravovala tzv. hrací dny, kdy se utkávají týmy v Lize férového fotbalu. Měla jsem také možnost stát se mediátorem, což je takový nestranný rozhodčí zápasů, který ale nezasahuje do jejich průběhů. Vždy až reguluje a dohlíží na debatu před a po zápase,“ vypráví o svých první zkušenostech s Fotbalem pro rozvoj Míša.


„Měla jsem také možnost ukázat dětem klasický trénink, během něhož jsme se hodně zaměřovali na různá koordinační cvičení a také trochu i na fair play. Samozřejmě se mě kluci i holky vyptávali na mojí fotbalovou „kariéru“, tak jsem se s nimi ráda podělila o svoje zkušenosti a zážitky.“„Také jsem měla možnost reprezentovat Fotbal pro rozvoj přímo na hřišti, a to na turnaji Global Goals World Cup, ten se hrál loni v květnu na Václavském náměstí v Praze. Turnaj pořádá Asociace společenské odpovědnosti a určitě je myšlenka za turnajem zajímavá. Samozřejmě neméně zajímavá byla i možnost zahrát si přímo v centru Prahy. Nebylo mi úplně jasné bodování výkonů jednotlivých týmů, když se nepočítali jen góly, ale hodnotil si zároveň i umělecký dojem, ale ten zážitek vše ostatní překonal.“Fotbal pro rozvoj každý rok pořádá také měsíční kampaň. Ta má za cíl projekt představit po celé republice, jednou ze zastávek byla i Plzeň. Dne férového fotbalu v Plzni se účastnila i Míša. „Fotbal pro rozvoj hraje fotbal pomocí konceptu „fotbal3“, což je celosvětový koncept, který vrací fotbal a rozhodování o něm do rukou hráčů. Klade na ně větší zodpovědnost, hráči se tak učí mezi sebou dohodnout, respektovat ostatní a další věci užitečné i pro život…“„Samozřejmě je fotbal3 v porovnání s klasickým fotbalem o něco méně fyzicky náročný. Má ale jiné zajímavé aspekty. A co je podstatné, je setkání s lidmi, které bych za jiných okolností nepotkala. Fotbal je univerzální dorozumívací jazyk, každý ho někdy hrál a alespoň trochu mu rozumí. Nejsem si ale jistá, jak by k fotbalu3 přistoupili klasičtí profesionální fotbalisté, asi by ho vůbec nehráli,“ směje se Míša.


Na řadu pak přichází obvyklé srovnání mužského a ženského fotbalu: „Rozdíl je samozřejmě v platovém ohodnocení, to je ale do jisté míry logické. Ženský fotbal v Plzni neměl až donedávna takovou mediální podporu jakou by si zasloužil, ale to se lepší, stejně jako se lepší podmínky pro hru samotnou. Obecně je ženský fotbal na vzestupu.“


„Většina z nás fotbalistek ví, že nás tahle hra živit nebude, proto se musíme poohlížet po něčem jiném a věnovat se i jiným věcem. Já bych si ráda v budoucnu udělala trenérskou licenci a trénovala malé děti, je to jedna z možností. S Fotbalem pro rozvoj bych samozřejmě ráda zůstala v kontaktu, ostatně o něm píšu i svojí bakalářskou práci“ uzavírá studentka svoje vyprávění. Ta se nedávno vypravila do Itálie podívat se na slavné milánské derby, nebránila by se ani návštěvě stadionu Borussie Dortmund nebo Manchesteru United.


Organizátor

INEX

Ansley Hofmann


manažer projektu
poslat email

Veronika Dobrovská


PR & komunikace
poslat email