icoFb.svgicoIns.svgicoLn.pngicoYou.svgicoEm.svg
Tento web používá cookies - více informací. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím.

Co se u nás v poslední době událo?

Přípravy na festival v Lyonu

Naše česká delegace už se připravuje na mezinárodní festival sítě streetfootballworld ve francouzském Lyonu, který se koná od 29.června do 8.července. Festival se tentokrát poprvé uskuteční ku příležitosti ženské sportovní akce - FIFA Women’s World Cup.


Vedoucí celé delagace je Sonia Ennafaa, koordinátorka Fotbalu pro rozvoj, jako "Young Leader" jede Lenka Martináková, ambasadorka z roku 2018 a koordinátorka Ligy férového fotbalu v Olomouc. Čtyřčlenný fotbalový tým tvoří Erik Placitý, Sabina Skácelová (oba z klubu Beztíže Vršovice) a Marie Hejdová a Václav Novák (oba z klubu Zvonice v Českém Brodu).Ve streetfootballworld Lenku trochu vyzpovídali a my vám tenhle krásný rozhovor poskytujeme i v češtině.


Jak fotbal změnil tvůj život?
Kromě dětství jsem se v životě s fotbalem moc nesetkávala až do minulého léta, kdy jsem se účastnila projektu Fotbal pro rozvoj. Vytrénovala jsem se v něm, a to naprosto změnilo můj pohled na tuhle hru, alespoň co se týče lokální úrovně (o profesionální fotbal se dál nezajímám). A teď opravdu rozumím, jak mocný fotbal je. Co to znamená vrátit ho zpět do ulic, lidem, nám. Myslím, že nemůžu říct, že by fotbal změnil můj život, ale změnil můj pohled na něj. A teď znovu vidím jiskry v dětských očích, když hrají, zápal, když o něm diskutují, štěstí, když zvítězí, trochu smutku, když prohrají, a přitom všem vím, že vždy opouští hřiště silnější. To je to, co miluji a podporuji.


Jak může fotbal pomoci tvé komunitě?
S kamarády trénujeme dětský tým Romů Ligy férového fotbalu v Přerově. V tomto městě je velká romská skupina a v Česku je na tuto menšinu nedobře pohlíženo. Snažíme se to změnit, obzvlášť kvůli dětem. Chceme jim dát šanci opustit sociálně odloučenou oblast, kde žijí, poznat nové lidi i z jiných měst a ukázat, že fotbal je tu pro každého bez ohledu na jeho původ nebo společenské postavení. Je to vlastně pořád nová věc pro nás i pro děti, ale baví nás to a učíme se od sebe navzájem pokaždé, když trénujeme. Upřímně za několik měsíců jsme udělali jen dětské krůčky, ale každý z nich se počítá. Hrajeme, učíme se, bavíme se, žijeme."


Na co se nejvíc těším na festivalu 19?
"Nejvíc se těším na poznávání nových lidí, na vyslechnutí zajímavých příběhů, na společné úsměvy a nové nezapomenutelné vzpomínky. Také mě láká působení v takovémhle mezinárodním prostředí. Nicméně nejvíc se těším na to, až ukážeme světu, že fotbal je pro tebe, pro mě a pro každého, kdo se k nám chce přidat!"Organizátor

Ansley Hofmann


manažer projektu
poslat email

Veronika Dobrovská


PR & komunikace
poslat email